İngiltere İklimi Türleri ve Özellikleri
19 Temmuz 2024

İngiltere İklimi Türleri ve Özellikleri

İngiltere İklimi

Birleşik Krallık, Atlas Okyanusu, Manş Denizi, İrlanda Denizi ve Kuzey Denizi ile çevrili olan bir ada ülkesi olmasının neticesinde, ülkenin en iç bölgelerine kadar ulaşan deniz etkisi iklimi belirleyen en önemli faktör olmuştur. İngiltere'de ılıman ve nemli olan okyanus iklimi hakimdir. Her mevsim yağışlıdır ve ülkenin batı bölgesi, doğu bölgesine nazaran daha çok yağış almaktadır. Ayrıca yüksek bölgelerde de alçak bölgelere nazaran daha fazla yağış oluşmaktadır.

Yıllık Yağış Miktarı

İngiltere'de yıllık ortalama yağış miktarı 1000 mm'dir. Bu rakam kuzey ve batı bölgelerinde 1600 mm'ye, doğu ve güney bölgelerinde ise 800 mm'ye ulaşabilir. En fazla yağış alan aylar Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak'tır. İlkbahar, yılın en güzel zamanıdır, ancak İskoçya'da ilkbahar mevsiminde de yağış sıkça görülür. Kış ayları, kuzeyde İskoçya ve batıda Galler'de ülkenin güney ve doğu bölgelerine nazaran son derece soğuk ve sert geçmektedir. Bu bölgelerde oldukça fazla kar yağışı vardır. Aralık ve Şubat, en yoğun soğukların ve yağışların meydana geldiği aylardır.

Kış Aylarında Yaşam

Kar yağdığı zaman, Türkiye'de olduğu gibi İngiltere'de de ulaşımda zorluklar yaşanmakta hatta bazen imkânsız hale gelmektedir. Bu tür olaylarda halk, tedbir almadığı için devleti suçlamaktadır. Hava sıcaklıkları kış gecelerinde 0'ın altına düşerken gündüz dondurucu soğuklar yaşanır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 4°C'dir. Kış aylarının en sevimsiz yanlarından biri de kara sis bulutları ve buzlu yollardır. Bu iki faktör, araba kullanmayı işkence haline getirmektedir.

İklim Değişiklikleri

Eskiye göre bu sis bulutlarında biraz azalma meydana gelmiştir. Bu durum, İngiltere'de hava kirliliğinin azalmasının bir sonucudur. Yaz aylarında en sıcak olan çevreler güney bölgeleri ve iç kesimlerdir. Ortalama sıcaklıklar 15°C ile 18°C arasında değişmektedir. Sonbaharda sabahın erken saatlerinde başlayan sis, öğlen vakitlerine kadar etkisini korur. Sonbaharın ilk zamanları özellikle İskoçya'da oldukça ılıktır. Ülkede ortalama hava sıcaklıkları kışın 4°C, ilkbaharda 9°C, yazın 16°C ve sonbaharda 10°C'dir.

İngiltere'de İklimin Psikolojik Etkileri

İngiltere'de iklimin en kötü yanı, her mevsim görülen yağışlar ve gökyüzünün genellikle gri olmasıdır. İngilizler bu iklime alışmışlardır, neticede bütün hayatları bu ülkede geçmiştir. Ancak İngiltere'ye giden Türklerin bu iklime alışması biraz vakit alabilir. Akdeniz ikliminden sonra kuzeyin sisli havası, Türklerin oldukça içini karartacaktır. İngiltere'de kış mevsimi, "SAD" yani mevsimsel duygudurum bozukluğu adı verilen bir hastalığa sebep olmaktadır. Karanlık ve kasvetli hava, kişilerde stres, depresyon, halsizlik ve bitkinlik şeklinde kendini göstermektedir. Fakat geçmiş yıllara nazaran İngiltere'de iklim her yıl biraz daha yumuşamakta ve ılıman bir hale gelmektedir. Bu da ileriki yıllarda kasvetli kışların biteceğine dair bir gösterge olabilir. Bunu da zaman gösterecektir.

İklim Değişikliklerinin Tarihçesi

1659 yılından bu yana İngiliz iklimi gitgide yumuşamaktadır. Örneğin, son yıllarda tüm zamanların en kuru yazları yaşanmıştır. İngiltere'nin yağmurlarına değinecek olursak, yağmurlar ve İngiltere ayrılmaz bir ikilidir. Son on yılda İngiltere'de oldukça fazla fırtına ve sel oluşmuştur. Bunların en büyükleri 1987 ve 1990 yıllarında meydana gelmiş ve büyük kayıplara neden olmuşlardır. İngiltere'de ender de olsa kasırgalar meydana gelir.

Bilimsel Görüşler

İngiltere'de iklimin giderek yumuşaması ve ılımanlaşması ile ilgili bilim adamları, bunun buzulların erimesi ya da yalnızca geçici bir farklılaşma olduğu görüşündedirler. Çünkü dünyanın pek çok yerinde bu tür olaylar söz konusudur. Eğer bu olay sürerse, önümüzdeki yıllarda hava sıcaklıklarının oldukça yükseleceği tahmin ediliyor. İngilizlerin oldukça fazla dalga geçtiği konulardan biri de çoğunlukla insanlara kaçamak bilgiler veren hava durumu tahminleridir. Bazen bir çevre için hem güneşli olacak hem de yağış olacak denebilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni